Merkezi Sterilizasyon Birimi
07 Temmuz 2022

MERKEZİ  STERİLİZASYON ÜNİTESİ

           MSÜ kurumumuzda kullanılan basınçlı buhar ısısına dayanıklı tüm el aletlerinin paket, barkod ve sterilizasyon işlemlerinin yapıldığı yerdir.

İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi nolarak temel değerlere ve hizmet kalite standartlarına bağlı kalarak, kalite yönetim sistemi doğrultusunda sterilizasyon , dezenfeksiyon ve enfeksiyonun önlenmesi konularında bilimsel gelişmeleri takip ederek çalışmaktadır.Günümüzde hızla artan hepatit B, hepatit C ve aids gibi kan ve vücut sıvılarınile bulaşan hastalıkların en önemli bulaşma yollarından birinin de dişntedavileri olduğunun ve konunun öneminin farkındayız. Isı ve basıncın aynı anda ve  belirli bir süre etki etmesi halinde bakterilerin spor formları ölebiliyor.Bu nedenle Dijital Buharlı Basınç Otoklavı kullanıyoruz

Diş tedavi esnasında kullanılan ünit başlıkları (aeratör- mikromotor- angldruva) hızlı yüzeyndezenfektanı ile silinir, kurulanır ve DAC BAŞLIK BAKIM OTOKLAVI \'nda sterilizasyon işlemleri yapılır. Sterilizasyonu yapılan el aletlerinin uygunluk kontrolü yapılarak kliniklere dağıtılmak üzere barkodları bilgisayarda okutulur ve imza karşılığı ilgili görevlilere teslimi yapılır.